"Rozpływaj się" Anny Cieplak w finałowej siódemce NIKE 2022!

05.09.2022

Do finału 26. edycji Nagrody Literackiej "Nike" decyzją jury pod przewodnictwem prof. Przemysława Czaplińskiego trafiła powieść Anny Cieplak Rozpływaj się, wydana przez Wydawnictwo Literackie.

Nagroda Literacka "Nike" zostanie wręczona po raz 26. podczas gali 2 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Za Gazetą Wyborczą: „Cieplak pokazuje rozpad rodzinnego świata, konflikt interesów, który zaczyna dzielić dotychczas blisko ze sobą związanych ludzi, różne strategie na życie. Pisze też o macierzyństwie, rywalizacji, pracoholizmie, marzeniach o lepszym świecie, którym choć chwilowo można się zachłysnąć. Pisarka śledzi życie bohaterów na przestrzeni dwóch dekad, a gdy w końcu doprowadza do ich spotkania po latach, zmusza całą czwórkę do zrobienia rachunku sumienia i przyznania się do błędów”.

Rozpływaj się to mocna, wyrazista i aktualna powieść o Polsce w Unii Europejskiej i osieroconym pokoleniu – młodych osobach, zmuszonych dorastać bez dorosłych, którzy za chlebem wyjechali na Zachód. Uciążliwie szczera, rozbrajająco zabawna i boleśnie życiowa.

Żródło: https://wyborcza.pl/7,75517,28854126,nike-2022-znamy-siedmioro-finalistow-najwazniejszej-polskiej.html

Zdjęcie autorki: fot. Joanna Nowicka