Dr Kristina Sabaliauskaitė na konferencji „Polska Polityka Wschodnia” we Wrocławiu

26.11.2021

Kristina Sabaliauskaitė

godz. 15:00, Wrocław, Zamek na Wodzie w Wojnowicach, online

25-26 listopada odbędzie się online i na żywo (Zamek na Wodzie w Wojnowicach) po raz szesnasty konferencja „Polska Polityka Wschodnia” (PPW). Organizuje ją Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we współpracy z instytucjami partnerskimi zajmującymi się tematyką wschodnią. W tym roku współorganizatorami paneli są Helsińska Fundacja Praw Człowieka, fundacja Stratpoints, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Ośrodek Studiów Wschodnich i Instytut Europy Środkowej. 

 

Podczas tegorocznego PPW uczestnicy konferencji spróbują podsumować sytuację w Europie Wschodniej, Rosji, Kaukazie Południowym i Azji Centralnej 30 lat po rozpadzie Związku Radzieckiego oraz zastanowić się nad przyszłością krajów byłego ZSRR. Będą rozmawiać o kryzysie bezpieczeństwa i migracyjno-uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej oraz konsekwencjach dla Polski integracji Białorusi z Rosją w wymiarze militarnym. Przeprowadzą debatę na temat skuteczności sankcji zachodnich wobec Rosji i Białorusi. Skupią się także na przemianach w Europie Zachodniej i ich wpływie na politykę wschodnią. Tematem debaty będą także różnorodne polityki wschodnie państw Grupy Wyszehradzkiej.

 

Uczestniczką PPW będzie także wybitna litewska pisarka dr Kristina Sabaliauskaitė, autorka historycznej sagi „Silva rerum”, której wydawcą jest Wydawnictwo Literackie. Tematem rozmowy będzie aktualność dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego we współczesnym świecie. Spotkanie odbędzie się w renesansowym zamku Bonerów w Wojnowicach 26 listopada o godz. 15:00. Wstęp wolny. Transmisja online na FB i YT Kolegium Europy Wschodniej.

 

fot. Paulius Gasiunas