Liliana Hermetz w Pałacu Potockich

11.06.2021

Liliana Hermetz

godz. 18:00, Kraków, Pałac Potockich, Rynek Gł. 20

Zapraszamy na spotkanie poświęcone najnowszej powieści Liliany Hermetz Rozrzucone. Z autorką rozmawiać będzie Katarzyna Trzeciak, współorganizatorem wydarzenia jest Kraków Miasto Literatury UNESCO.


Spotkanie odbędzie się w Pałacu Potockich w Krakowie przy Rynku Głównym 20 w piątek 11 czerwca o 18:00. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o pobranie bezpłatnych wejściówek na platformie KBF.

Rozmowa transmitowana będzie na profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Wydawnictwa Literackiego.

Zdjęcie autorki: fot. Albert Zawada

O książce:


Fabuła tej międzypokoleniowej i wielogłosowej powieści rozgrywa się w XX i XXI wieku na terenie trzech krajów.

Marię wojenna zawierucha rzuciła do Alzacji, gdzie wraz z mężem Francuzem prowadzi restaurację, starając się zapomnieć o przeszłości i zapuścić korzenie na nowej ziemi. Przez cały okres PRL-u kobieta odwiedza swoje ciotki na Podkarpaciu. Zaprasza krewnych do Francji, próbując mimo skomplikowanych relacji utrzymać kontakt z rodziną i zachować tożsamość. Kim naprawdę jest Maria? Czym są granice dla niej i dla kolejnych kobiet w rodzinie, czy da się je przekroczyć? „I co to jest właściwie ta ojczyzna?”.


Najnowsza powieść Liliany Hermetz intryguje zarówno formą, jak i językiem. Każda z bohaterek dźwiga swoją tajemnicę i mówi w niepowtarzalny sposób: polszczyzna miesza się z językami ukraińskim, francuskim i alzackim, a kompleksy ubogich krewnych ze Wschodu — z bólem wykorzenienia i samotnością emigracyjnego życia.

Od biednej podkarpackiej wsi po współczesną Warszawę i pracę w polsko-francuskiej korporacji — ponad pół wieku historii Europy, od drugiej wojny światowej, odbija się w losach kilku zwykłych, a zarazem wyjątkowych kobiet. Liliana Hermetz nie pozwala o nich zapomnieć.


Książka pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.


Liliana Hermetz – pisarka, teatrolożka. Studiowała w Polsce i we Francji. Za debiutancką powieść „Alicyjka” otrzymała Nagrodę Conrada. W 2017 roku ukazała się jej druga książka – „Costello. Przebudzenie”. Finalistka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu i stypendystka Literarisches Colloquium Berlin. Mieszka w Łodzi i Warszawie – z córką, mężem i kotem.


dr Katarzyna Trzeciak – krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej teksty ukazywały się m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Nowych Książek” i „Czasu Kultury”. Stypendystka MNiSW oraz programu Preludium NCN. Współredaktorka dwutomowej publikacji „Konstelacje krytyczne” (2021).