Andrzej Chwalba w krakowskim MCK

17.10.2023

Andrzej Chwalba

godz. 18:00, Kraków, MCK, Rynek Główny 25, sala „Pod Kruki”.

Wraz z Międzynarodowym Centrum Kultury zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Wisła. Biografia rzeki”, które odbędzie się we wtorek 17 października o 18:00 w Sali „Pod Kruki” MCK, przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.

 W epoce, w której rzeki zyskują podmiotowość prawną, najwyższa pora na historię opowiadaną z ich perspektywy. Taką właśnie osią narracyjną staje się Wisła w książce prof. Andrzej Chwalby „Wisła. Biografia rzeki”.

O jej znaczeniu dla budowy państwa, o jej zasobach eksploatowanych przez stulecia, naturalnych katastrofach i powiązaniach pomiędzy planami politycznymi, historią ekonomiczną i strategiami militarnymi będzie mówić prof. Andrzej Chwalba w rozmowie z Bartoszem Sadulskim.

To pierwsze spotkanie w cyklu rzecznym opracowanym przez MCK.

prof. dr hab. Andrzej Chwalba – profesor historii, badacz historii społecznej, kulturowej i politycznej XIX-XXI wieku, relacji polsko-rosyjskich, dziejów Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek kilkunastu rad oraz komitetów naukowych, instytucji społecznych i kulturalnych, rad muzealnych, krajowych i zagranicznych. Autor ponad 20 książek, ostatnio opublikował „Festung Krakau. Kraków w cieniu twierdzy”, a także „Cham i pan” (z Wojciechem Harpulą).

Bartosz Sadulski – pisarz i redaktor, autor powieści „Rzeszot”, za którą otrzymał Nagrodę im. Kościelskich, a także był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Conrada. Autor trzech książek poetyckich. Sekretarz redakcji kwartalnika „Herito”. Stale współpracuje z portalem „Dwutygodnik”. Stypendysta programu „Młoda Polska” w kategorii literatura (2019). Mieszka w Nowej Hucie.

Spotkanie będzie tłumaczone na PJM oraz transmitowane na Facebooku Międzynarodowego Centrum Kultury.