Pisarz na czas nie-pokoju – konferencja o Janie Józefie Szczepańskim

03.10.2023

Wydział Polonistyki UJ zaprasza na konferencję poświęconą Janowi Józefowi Szczepańskiemu. Wśród prelegentów są między innymi: Anna Nasiłowska, Agnieszka Niewdana, Wojciech Ligęza, Marta Wyka i Łukasz Tischner.

Kraków, Collegium Novum UJ, 5-7 października 2023.

 

„20 lutego 2023 roku minęło dwadzieścia lat od śmierci Jana Józefa Szczepańskiego. Jego dzieło stanowi istotny punkt na mapie polskiej literatury XX wieku i od lat jest przedmiotem badań, ale ostatnia poświęcona mu monografia ukazała się dwie dekady temu. To duże zaniedbanie, gdyż w ostatnich latach jego mądre pisarstwo – opisujące porażenie wojenną przemocą i niepewność ludzkich wyborów - nabrało dramatycznej aktualności. Co Szczepański może dziś powiedzieć o świecie, o nas samych, w czasie nie-pokoju, w jakim przyszło nam żyć? Czy jego dzieło odpowiada na nurtujące nas obecnie pytania? Czy pozwala lepiej rozeznać się w „międzyepoce”, jak bywa nazywany historyczny moment, w którym żyjemy?” – piszą organizatorzy.

Konferencja rozpocznie się od dwudniowych obrad w Auli Uniwersytetu Jagiellońskiego (5-6 października).  Szczególnym zwieńczeniem i podsumowaniem będzie wspólny wyjazd uczestników konferencji do dworu w podkrakowskich Goszycach (7 października), który zwłaszcza pod koniec wojny odegrał ważną rolę nie tylko w życiu Szczepańskiego, ale także Czesława Miłosza i Jerzego Turowicza.

Więcej informacji na temat konferencji znajdą Państwo TUTAJ.

Polecamy również kompendium wiedzy na temat Jana Józefa Szczepańskiego, które przygotowaliśmy z okazji wydania dzienników pisarza:

szczepanski.wydawnictwoliterackie.pl