Szczepan Twardoch na spotkaniu u Prezydenta Niemiec

10.11.2022

10 i 11 listopada w Willi Hammerschmidt w Bonn odbędzie się spotkanie Prezydenta Republiki Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z dziewięcioma europejskimi pisarkami i pisarzami, wśród nich ze Szczepanem Twardochem, którego najnowsza powieść „Chołod” trafiła kilka dni temu do księgarń.

 

Szczepan Twardoch na łamach niemieckojęzycznej prasy, między innymi w „Neue Züricher Zeitung”, „Die Welt” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung” wielokrotnie zabierał głos w sprawie stosunku Niemiec do rosyjskiej inwazji, nawołując do jak najszerszego wsparcia walczącej Ukrainy.

 

Pisarz weźmie udział w dwudniowych rozmowach pod hasłem „Europa w punkcie zwrotnym – słuchamy się nawzajem”. Głównym tematem będzie jedność i przyszłość Unii Europejskiej, zwłaszcza w obliczu kryzysów bezpieczeństwa i energetycznego wywołanych przez rosyjską wojnę w Ukrainie.

 

„Opowieści organizują zbiorową wyobraźnię, za którą następuje zbiorowy ludzki wysiłek. Rzadko zdarza się, aby politycy chcieli słuchać zawodowych tej wyobraźni organizatorów, pisarzy, tym bardziej cieszę się, że prezydent Niemiec chce w nasz głos wsłuchiwać się przez dwa dni. Jadę do Bonn z nadzieją na dyskusję, która odciśnie jakiś ślad na trudnej, międzynarodowej rzeczywistości naszych czasów.” —  mówi Twardoch.

 

Obok Szczepana Twardocha z Prezydentem Niemiec spotkają się:

 

Eugenijus Ališanka (Litwa),

Zsófia Bán (Węgry),

Nora Bossong (Niemcy),

Francesca Melandri (Włochy),

Amanda Michalopoulou (Grecja),

Sjón (Islandia),

Colm Tóibín (Irlandia),

Cécile Wajsbrot (Francja).

 

Spotkanie będzie zamknięte dla prasy. 


fot. Zuza Krajewska/Warsaw Creatives