WL partnerem konferencji o Oldze Tokarczuk

12.10.2022

W dniach 16-18 października odbędzie się w Krakowie konferencja naukowa poświęcona twórczości Olgi Tokarczuk „Wszystko o czułości/Olga Tokarczuk/Konteksty”. Wydawnictwo Literackie jest partnerem wydarzenia.

Konferencja „Wszystko o czułości” podzielona będzie na 2 części: artystyczną i akademicką. Cześć artystyczna to wydarzenia 16 października w Pałacu Potockich na Rynku Głównym w Krakowie, natomiast część akademicka to wykłady i panele na Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego 17 i 18 października.

Opis organizatorów:

We współczesnym świecie, dotkniętym pandemią, troskami i niepewnościami społecznymi, proponujemy możliwość dyskusji i ponownego przemyślenia wagi autentycznych EMOCJI w życiu społecznym, w edukacji oraz w innych sferach, takich jak literatura, historia i sztuka, media i kino, a także edukacja. Proponujemy połączenie różnych badań, ekspertyz i idei poprzez pisarstwo współczesnej polskiej pisarki, laureatki Nagrody Nobla, Olgi Tokarczuk. Czytając i interpretując prace Olgi Tokarczuk, zestawiając je z innymi KONTEKSTAMI, chcemy zbadać znaczenie czułości i dobrostanu społecznego we wszystkich sferach życia, coś, co bardzo szeroko rzecz ujmując możemy nazwać Czułością/ Miłością.

Inspiracją dla konferencji i jej tytułu jest amerykańska feministka, teoretyczka kultury i pisarka - bell hooks, która w sposób systematyczny podjęła krytykę najpopularniejszych pojęć miłości w społeczeństwie, historii i dyskursach kulturowych. Jej krytyczne metody, staranność w wytykaniu niesprawiedliwości i nierówności, to coś, co pokazuje w swoich powieściach Olga Tokarczuk.

Program konferencji na stronie:

https://konferencjakonteksty.ka.edu.pl/


Zdjęcie Olgi Tokarczuk: fot. Łukasz Giza