Swiatłana Cichanouska w Krakowie i Białymstoku

26.09.2022

28 września nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się książka Rusłana Szoszyna Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska. Z tej okazji jej główna bohaterka oraz autor książki dwukrotnie spotkają się z czytelnikami.

Spotkanie w Krakowie odbędzie 2 października o 16:00 w Sali Mehofferowskiej Wydawnictwa Literackiego. W spotkaniu weźmie również udział prof. Paweł Kowal, a poprowadzi je Zuzanna Dąbrowska.

Nazajutrz - 3 października o 17:00 - Swiatłana Cichanouska i Rusłan Szoszyn wystąpią w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, a spotkanie poprowadzi Michał Androsiuk.

Zapraszamy!


O książce:

Kobieta, która rzuciła wyzwanie tyranowi

Pierwsza książka o liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej!


Na kartach Lodołamaczki Rusłan Szoszyn, długoletni dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", z reporterską swadą kreśli portret Swiatłany Cichanouskiej - zwyczajnej dziewczyny z Mikaszewicz na południowych krańcach Białorusi. Po katastrofie w Czarnobylu dzieci z tamtych stron mogły wyjeżdżać na wakacje na Zachód, a mała Swiatłana miała okazję zobaczyć Irlandię i nauczyć się biegle angielskiego. Nie miała jednak aspiracji politycznych. Koncentrowała się, podobnie jak większość białoruskich kobiet, na rodzinie. Jak to się stało, że zaryzykowała wszystko, co było dla niej najcenniejsze, i rzuciła wyzwanie dyktaturze Łukaszenki? Dlaczego właśnie jej udało się porwać za sobą miliony Białorusinów?

Oto pierwsza na świecie książka o prawdziwej "czułej przewodniczce", która zdobyła nie tylko serca swoich rodaków, lecz także uznanie i szacunek na całym świecie. Cichanouska jest dzisiaj przyjmowana na Zachodzie jako przywódczyni na uchodźstwie. Przywódczyni kraju, w którym pozostaje za kratami jej mąż oraz kilkuset innych zakładników dyktatury. Kraju, który groził jej wieloletnim więzieniem i odebraniem najcenniejszego, co ma - dzieci.

Na uwagę zasługuje też to, jak Szoszyn podsumowuje wydarzenia na Białorusi ostatnich dekad i przybliża specyfikę białoruskiego społeczeństwa. Czyni to Lodołamaczkę nie tylko biografią wybitnej postaci, ale również wciągającym kompendium wiedzy na temat współczesnej i nieco dawniejszej Białorusi.


Lodołamaczka to wciągający dramat i thriller polityczny, w którym rekonstrukcję ostatnich dwóch lat na Białorusi autor wzbogaca o sporo nieznanych szerszej publiczności wydarzeń i szczegółów. Ostatecznie to bardzo uniwersalna historia (i herstoria) o wspólnym oporze i walce ze zniewoleniem”. 

Agnieszka Lichnerowicz, Tok FM 


„Rusłan Szoszyn tak poukładał opowieść o Swiatłanie Cichanouskiej, że wszystkie wybory, jakich dokonuje bohaterka, wydają się nam konieczne – mimo niebezpieczeństw, strachu i oddechu bestii, który czuje na karku. Dzięki temu sami możemy uwierzyć, że jeśli byłoby to niezbędne, umielibyśmy wybrać podobnie”. 

Zuzanna Dąbrowska, „Rzeczpospolita”