Nowe powieści Cormaca McCarthy’ego i Eleanor Catton wkrótce po polsku

18.08.2022

Dobre wieści dla miłośników literatury amerykańskiej i nowozelandzkiej. Twórca niezapomnianej ”Drogi” oraz autorka światowego bestsellera ”Wszystko co lśni” wracają z długo wyczekiwanymi nowymi powieściami.

 

To będzie jedna z najważniejszych premier książkowych w 2023 roku. W przyszłym roku w przekładzie Roberta Sudoła ukaże się ”The Passenger”, najnowsza powieść Cormaca McCarthy’ego, pisarza już kultowego i zaliczanego do grona najważniejszych w literaturze światowej.

 

Po apokaliptycznej ”Drodze” (wyd. amer. 2006, pol.  2008), przejmująco zekranizowanej przez Johna Hillcoata, amerykański prozaik i laureat Nagrody Pulitzera kazał czekać czytelnikom aż 16 lat na kolejne dzieło. Było warto, bo dostajemy nie jedną, ale aż dwie książki – obie opublikuje krakowskie Wydawnictwo Literackie, od 2008 roku wyłączny wydawca twórczości Cormaca McCarthy'ego w Polsce. ”The Passenger” i ”Stella Maris” to powiązane ze sobą fabularnie powieści, których akcja rozgrywa się odpowiednio w 1980 i 1972 roku.

 

Pierwsza jest wyposażoną w elementy thrillera historią nurka ratunkowego mającego zbadać sprawę katastrofy lotniczej z udziałem prywatnego samolotu, który rozbił się w Zatoce Meksykańskiej. Druga to halucynacyjna opowieść o jego siostrze, cierpiącej na schizofrenię genialnej matematyczce, którą przyjęto do szpitala psychiatrycznego z czterdziestoma tysiącami dolarów w plastikowej reklamówce i jedną prośbą: żadnych rozmów o bracie.

 

W 2023 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się także długo wyczekiwana powieść Eleanor Catton - ”Birnam Wood”.


W 2013 roku zaledwie 28-letnia pisarka zachwyciła jurorów Nagrody Bookera epicką, wielowarstwową sagą z czasów gorączki złota w Nowej Zelandii. ”Wszystko, co lśni” – po trosze kryminał, po trosze powieść wiktoriańska i przygodowa, z domieszką opowieści o duchach – stało się najdłuższym (850 stron!) dziełem wyróżnionym tą prestiżową nagrodą literacką, a Catton najmłodszą laureatką w jej historii.

 

Praca nad „Birnam Wood”, olśniewającym thrillerem psychologicznym i współczesną powieścią o klimacie w jednym, pomysłowo nawiązującym do Szekspirowskiego ”Makbeta”, zajęła Eleanor Catton 10 lat. Książka opowiada o niezależnej organizacji ekologicznej działającej w położonym na uboczu, malowniczym nowozelandzkim miasteczku. Niedookreślony i nie zawsze respektujący prawo, quasi-filantropijny kolektyw przyjaciół, któremu przewodzi miejscowa aktywistka Myra Bunting, sadzi rośliny tam, gdzie nikt nie zauważy: na poboczach dróg, w zapomnianych parkach i zaniedbanych podwórkach. Sprawy komplikują się, gdy na ich drodze staje dwulicowy amerykański miliarder o podejrzanych planach i intencjach względem lokalnej społeczności i środowiska.

 

Zapowiada się wielka literacka uczta. Tym bardziej, że powieść przełoży znakomity tłumacz literatury anglosaskiej - Maciej Świerkocki.

Zdjęcia autorów:
Cormac McCarthy - fot. Laura Ware
Eleanor Catton - fot. Janie Airey