Croft nagrodzona za przekład „Ksiąg Jakubowych”

13.04.2022

Jennifer Croft laureatką nagrody Found in Translation 2022 za przekład „The Books of Jacob” Olgi Tokarczuk – ogłosiły Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Jedna z jurorek, Anna Zaranko, stwierdziła, że "przekład Jennifer Croft znakomicie radzi sobie z niebagatelnym wyzwaniem, jakim jest utrzymanie rejestrów i wielu głosów składających się na ogromną liczbę postaci w tej wymagającej powieści. Ton i zakres perspektyw został oddany z wyczuciem, dowcipem i przekonaniem."

„Księgi Jakubowe” po raz pierwszy ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2014 roku.

Jennifer Croft jest amerykańską pisarką, krytyczką i tłumaczką, która przekłada z języków polskiego, ukraińskiego i hiszpańskiego. W 2018 roku wraz z Olgą Tokarczuk zostały nagrodzone Międzynarodową Nagrodą Bookera za przekład "Biegunów". Dwa lata później otrzymała William Saroyan International Prize for Writing w kategorii non-fiction za książkę "Homesick", która ukazała się w WL pod tytułem „Odeszło. Zostało”. Stworzony przez Croft angielski przekład „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk trafił do ścisłego finału Międzynarodowej Nagrody Bookera – rozstrzygnięcie poznamy 26 maja.