"Wielkie Księstwo Groteski" i nowe wydanie "Wiecznego Grunwaldu" już wkrótce!

27.10.2021

Wielkie Księstwo Groteski i nowe wydanie Wiecznego Grunwaldu już wkrótce!

27 października do księgarń trafią dwie książki Szczepana Twardocha.

Pięć lat. Prawie czterdzieści niepokornych i prowokujących felietonów. Szczepan Twardoch tworzy mit Królestwa Obojga Histerii i Wielkiego Księstwa Groteski, rozbrajając spiskowe teorie dziejów. I nie zapomina o sobie i autoironii.

Polemicznie, bez upiększeń i kurtuazji. Marsz Niepodległości, Radio Maryja, 500+, Strajk Kobiet i LGBT. Słabości, lęki polskiej władzy i opozycji, tajemnice warszawskich bankietów. Autorska typologia osób publicznych. Trzydzieści antypolskich kłamstw o Polsce i trzydzieści obsesji polskiej prawicy. Źródła lęku współczesnego człowieka, fobie, katastrofizm, mania autodestrukcji…

Zbiór felietonów będzie miał premierę 27 października. Tego samego dnia do księgarń trafi nowe wydanie Wiecznego Grunwaldu z wyjątkowo szczerym, intymnym posłowiem.

Wieczny Grunwald ukazał się w 2010 roku. Od tej powieści, zdaniem wielu krytyków, rozpoczęła się era Szczepana Twardocha. To w niej odnalazł swój rozpoznawalny i niepodrabialny styl. W opowieści o Paszce po raz pierwszy widzimy zarysy głośnych bohaterów kolejnych, głośnych powieści. To w końcu w tej powieści sam Twardoch widzi punkt przełomowy dla swojej kariery. Z myślą o nowym wydaniu napisał wyjątkowy esej. Autobiograficzny, wspomnieniowy i intymny, obnażający słabości, które przekuł w sukces.

Nigdy wcześniej, w tak szczerych słowach nie opowiedział o swoich korzeniach. O sobie, o swoim ciele, o tym co tworzy Szczepana Twardocha. O co walczy i kim jest.

 

Nie jestem delikatny, moja wrażliwość to wrażliwość czułego instrumentu pomiarowego, jestem więc czuły na rzeczywistość, ale nie wrażliwy w sensie fragile, łatwy do zniszczenia. Wręcz przeciwnie, jestem nie do zajebania.