Nowe wydanie „Innego Świata” i spotkanie z Martą Herling

17.09.2021

15 września do księgarń trafiło nowe, wyjątkowe wydanie Innego Świata wchodzącego w skład Dzieł Zebranych Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Jedno z najważniejszych świadectw więźnia łagru oraz najistotniejszych utworów w historii polskiej i światowej literatury XX wieku. Inny Świat to wstrząsająca wiwisekcja mechanizmów sowieckiego totalitaryzmu i obraz ludzkiej natury wystawionej na najcięższą z prób. Słowem: książka, którą – jak stwierdził Albert Camus – „powinno się wydawać i czytać we wszystkich krajach świata”.

Natomiast już w najbliższy weekend odbędzie się uroczyste otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru. Towarzyszyć mu będą liczne spotkania, m.in. z dr Martą Herling – córką Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Rozmowa będzie mieć miejsce w sobotę, 18.09, o godz. 12.30. Harmonogram uroczystego otwarcia znajduje się tutaj: https://sybir.bialystok.pl/otwarcie-muzeum-pamieci-sybiru/


O działalności:

Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiada o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych. Mówi także o tych, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów. Łączy wyniki badań i narrację historyków ze wspomnieniami uczestników i świadków zdarzeń. Pokazuje ogromne emocje ukryte w zwykłych na pozór przedmiotach, przenosząc zwiedzających w niezwykłą krainę – tajemniczy, piękny, a jednocześnie okrutny i bezwzględny Sybir.


Gorąco zapraszamy do udziału w spotkaniu oraz śledzenia działalności Muzeum!