Anna Dziewit-Meller ponownie nagrodzona!

01.03.2021

Znamy już laureatów dorocznych nagród „Magazynu Literackiego Książki”. Wyróżnienia przyznano po raz dziewiętnasty w kategoriach Książka Roku 2020, Audiobook Roku 2020, Człowiek Roku 2020 oraz Wydawca Roku 2020.

 

Wśród nagrodzonych tytułem Książka Roku 2020 znalazła się powieść Anny Dziewit-Meller Od jednego Lucypera.

 

– Rok był trudny, ale potwierdził, że w naszej branży jest wiele energii i profesjonalizmu. Oceniamy, że silni uczestnicy rynku obronili się mimo ogromnych trudności. Spadło zapotrzebowanie na papiery graficzne, bo drukuje się mniej katalogów i gazetek dla sieci handlowych, ale książek drukuje się ciągle bardzo dużo, więc poligrafia ma co robić. Wyraźnie wzrosła sprzedaż internetowa. Dotkliwe straty nastąpiły natomiast w segmencie księgarskim, chociaż samorządy podejmują widoczne już inicjatywy pomocowe w kilku miastach, czekamy też na zapowiedziane wsparcie ze strony resortu kultury i Instytutu Książki – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.  I dodał: – Za rok, gdy spotkamy się już z państwem osobiście na Gali, będziemy świętować nagrody szczególne, bo z okazji dwudziestej edycji naszego święta książki.

 

Tytuł Książka Roku 2020 to już drugie wyróżnienie dla powieści Dziewit-Meller. Wcześniej autorka zwyciężyła w plebiscycie Róże Gali w kategorii Książka.

 

fot. Weronika Ławniczak