Sigríður Hagalín Björnsdóttir i Etgar Keret na Festiwalu Conrada

12.07.2020

Festiwal Conrada rozpocznie się 19 października. Tegoroczna edycja będzie niezwykła nie tylko z powodu obecności świetnych autorów, m.in. Sigríður Hagalín Björnsdóttir i Etgara Kereta, a formy festiwalu. W związku z nieprzewidywalną sytuacją pandemiczną na świecie w tym roku po raz pierwszy w historii połączymy się internetowo z autorkami i autorami.
 
Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „Widzialne i niewidzialne”. Wspólnie z naszymi gośćmi będziemy się zastanawiać nad sposobami, za pomocą których literatura nazywa i wprowadza w obieg społeczny wybrane zjawiska, pozostawiając jednocześnie nienazwanymi (lub niewidzialnymi) inne.
 
19 października, godz. 20.00
O możliwości opowiadania | Keret | Rybicka
Spotkanie z Etgarem Keretem
Prowadzenie: Urszula Rybicka
 
Bohater jednego z utworów Etgara Kereta – pisarz przypominający samego autora – musi opowiedzieć jakąś historię. Do jego mieszkania wdziera się trzech uzbrojonych mężczyzn, z których każdy oczekuje opowieści, na dodatek takiej, która zasłoni świat, pozwoli zapomnieć o wszystkich problemach, przyniesie trwałą pociechę lub chociaż chwilową ulgę. Ale jak to zrobić? – głowi się pisarz. Czy można dziś snuć bezkarnie takie historie? Czy możemy sobie na to jeszcze pozwolić?
 
22 października, godz. 20.00 
O niszczycielskiej mocy słów | Björnsdóttir | Czarnecki
Spotkanie z Sigríður Hagalín Björnsdóttir
Prowadzenie: Przemysław Czarnecki
 
Pismo jest jednym z największych wynalazków człowieka. Początkowo służyło jedynie jako narzędzie do klasyfikowania rzeczywistości, ale z czasem zyskało status uniwersalnego środka komunikacji. Dla bohaterki Sigríður Hagalín Björnsdóttir zapisane słowa są jednak źródłem utrapienia. Postrzega je jako cegiełki więzienia, w którym została zamknięta, w którym jest izolowana od ludzi i natury. Pismo ogranicza jej zmysły, czyni świat niewidzialnym, pozbawia ją życiowej energii. Czy ucieczka z tego więzienia jest możliwa? I co znajduje się u kresu pisma, poza granicą słów?
 
Organizatorami Festiwalu Conrada są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Tygodnika Powszechnego.