„Pokora”, czyli nowa powieść Szczepana Twardocha

18.06.2020

Ukaże się 16 września. Ujawnieniu tytułu i okładki powieści towarzyszy szczególna akcja, do której Autor i Wydawnictwo Literackie zaprosili artystki i artystów, sportsmenki i sportowców, wyjątkowego szefa kuchni oraz bardzo uznaną dziennikarkę. Słowem: osobistości ceniące twórczość Twardocha i których działalność jest Autorowi bliska.

 

Pokora, nowa powieść Szczepana Twardocha, ukaże się 16 września. Ujawnieniu tytułu i okładki powieści towarzyszy szczególna akcja, do której Autor i Wydawnictwo Literackie zaprosili artystki i artystów, sportsmenki i sportowców, wyjątkowego szefa kuchni oraz bardzo uznaną dziennikarkę. Słowem: osobistości ceniące twórczość Twardocha i których działalność jest Autorowi bliska.

 

„Piszę takie powieści, jakie sam chciałbym czytać: rozległe, wielogłosowe i wielotematyczne. I taka chyba jest Pokora, taki jest obraz George'a Grosza, który zdobi jej okładkę. Pokora opowiada o władzy i uległości, o cenie, jaką płaci się, walcząc o własną godność, opowiada o wojnie i o następującej po niej rewolucji na ulicach Berlina i Górnego Śląska, o klasowych niepokojach i o erotycznym napięciu w czasach płynnej, rozedrganej rzeczywistości. Akcja Pokory dzieje się sto lat temu, zacząłem ją pisać w kwietniu 2019 roku, a jednak wydaje mi się, że jest to powieść właśnie na takie czasy, w jakich przyszło nam żyć” — mówi Szczepan Twardoch.

 

 

 

Pożądanie. Władza. Uległość.

Co stracisz walcząc o godność?

Epicka powieść o rewolucji, wojnie i miłości.

 

11 listopada 1918. Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. Stary świat się skończył.

 

La Belle Époque umarła w okopach I wojny światowej. Nowy świat rodzi się w bólach: na froncie zachodnim i podczas rewolucji, przetaczającej się przez pokonane Niemcy.

 

Alois nie należał do starego świata, nie należy też do nowego. Syn górnika z Górnego Śląska, zrządzeniem losu wyrwany z proletariackiej rodziny, wszędzie spotyka się z pogardą i odrzuceniem. Samotny i prześladowany, wierzy tylko w erotyczną relację z perwersyjną, dominującą Agnes. Jednak w świecie, który się skończył, nic nie jest prawdziwe.

 

Pokora to porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.

 

*

 

„Szczepan Twardoch, to marka sama w sobie i każda jego nowa powieść wzbudza olbrzymie zainteresowanie. Pokora ma jednak szczególne znaczenie — mówi Marcin Baniak, Dyrektor Promocji w Wydawnictwie Literackim. To literackie paliwo, na które czeka cały rynek: księgarnie, czytelnicy dobrej literatury, krytycy i publicyści. Wydanie tej powieści ogłaszamy w trakcie pandemii, która z pewnością poważnie osłabiła rynek książki, czytelnicy też mają już prawo tęsknić do dużych literackich wydarzeń. Dlatego właśnie potrzebujemy Pokory. To najlepsza książka na nowe czasy, o ogromnym czytelniczym potencjale, a jednocześnie świetnie napisana i stawiająca wiele aktualnych pytań. Jest na co czekać”.

 

Tytuł, okładka oraz data premiery zostały ujawnione w wyjątkowy sposób. Od poniedziałku, 15 czerwca, w social media ambasadorów zaproszonych do współpracy, pojawiały się zagadkowe grafiki z hasłem Pokora oraz enigmatycznym opisem: „Nie masz już nade mną władzy”. Dziś już wiadomo, że Pokora to tytuł powieści, z kolei słowa „Nie masz już nade mną władzy” to tytuł ostatniego rozdziału książki.

 

W akcji udział wzięli: Aleksander Baron, Anna Gacek, Agnieszka Grochowska, Maciej Kawulski, Zuza Krajewska, Martin Lewandowski, Łukasz Orbitowski, Tomasz Majewski, Karolina Owczarz, Pezet, Dawid Podsiadło, Grzegorz Sobieszek, Sokół i Borys Szyc.

 

Pokora będzie miała premierę 16 września. Tego samego dnia ukaże się niemieckie wydanie Królestwa — głośna kontynuacja Króla, świetnie przyjętego w tym roku przez krytyków w Stanach Zjednoczonych.